Zelenskiy: Miçotakis’le görüşürken 300 metre yakınımıza füze isabet etti

İtalyan devlet televizyonu RAI’de yayınlanan “Cinque Minuti (5 dakika)” isimli programa katılan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Zelenskiy, dün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Karadeniz kıyısındaki Odessa kentinde temaslarda bulunduğu sırada Rusya’nın hava saldırısı düzenlediği hatırlatılarak, kimin hedef olduğu sorusuna, “Resmi bir ziyaretti ve 300 metre ötemize füze isabet etti. Sirenler, füzeler düştükten sonra çaldı. Kimi vurmak istediklerini bilmiyorum, inanılmaz bir şey” yanıtı verdi.

“Kendim için konuşmuyorum ama başka bir devletin lideri vardı” diyen Zelenskiy, “Yunanistan Başbakanı çok şaşırdı, ben şaşırmadım. Neyi vurmak istediklerini söylemek zor. Başka bir devletin başbakanı ziyaretteyken balistik füzeyle saldırmak mantıksız bir eylemdir” dedi.

‘UKRAYNA DÜŞERSE RUSYA, NATO ÜYELERİNDEN BİRİNE SALDIRACAK’

Zelenskiy, “Rusya’nın beni on defadan fazla öldürmeye çalıştığı söyleniyor ama kesin rakamı bilmiyorum, hesaplamıyorum. Başkanım ve ben de diğer Ukraynalılar gibi bu riske maruz kalıyorum” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in durmayacağını anladığını söyleyen Zelenskiy, “Ukraynalılar, bugün çok büyük bir bedel ödüyor. Askerlerimizi kaybediyoruz ama ortaklarımızın bunu anlayacağını ve bizi destekleyeceğini umuyoruz, Ukrayna düşerse Rusya’nın ileriye gideceğini anlamalarını umuyoruz. NATO ülkelerinden birine mutlaka saldıracaktır, İtalya da bu ülkelerden biri. Birine bile saldırsa hepsi çok ağır bir bedel ödemek zorunda kalacak” ifadelerini kullandı.

‘ATEŞKES PUTİN’İN KENDİSİNİ GÜÇLENDİRMESİ İÇİN BİR FIRSAT’

Zelenskiy, Rusya’nın mühimmat açığı olduğunu ve İran ile Kuzey Kore’den mühimmat almaya çalıştığını öne sürerek, “Rusların bir araya ihtiyacı var. Askerlerinin çoğu öldürüldü. Esirlerden görüyoruz ki savaşmak için bize gelen birliğin bir aydan fazla bir hazırlığı yok” dedi.

Ateşkesin kendileri için zor bir süreç olduğuna inandığını söyleyen Zelenskiy, “Bu, Ukrayna ve geleceği bakımından büyük bir sorun, tüm Avrupa için de büyük bir sorun. Kırım’ın ve Donetsk’in işgalinden sonra da bu sorunu yaşadık. Bu duraklama Putin için lazım, kendisini güçlendirmek için bir için fırsat” yorumunu yaptı.

Zelenskiy, Putin’in amacının, Ukrayna’yı yok etmek ve Rusya’ya ilhak etmek olduğunu söyledi.

‘İSTİHBARATIMIZLA MOLDOVA’DAKİ DARBE ÖNLENDİ’

Ukrayna Devlet Başkanı, Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği topraklar dışındaki bölgelerde Alman uzun menzilli Taurus füzelerini “kullanmama sözü” verdiklerini vurguladı.

Zelenskiy, “Rus silahlarına karşılık gelen modern silahlara sahip olsaydık, savaşın kaderini değiştirebilirdik. Herson gibi şehirlerimizde uzun menzilli silahlar kullanan Rus güçlerine uygun silahlarla karşılık verebiliriz. Daha uzun menzilli silahlarla onları daha uzağa sürebiliriz. Onlar bize göre 20 kilometre daha öteyi vurabiliyorlar. Farklı türde mühimmat eksikliğimiz var. Amacımız topraklarımızı özgürleştirmek ve böylece savaş sona erer” dedi.

Zelenskiy, komşuları Moldova’nın da Rusya’nın saldırı riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade ederek, “Rusya, Moldova’yı işgal etmek istiyor. Ukrayna istihbarat bilgilerini paylaştı ve bu sayede Moldova, Rusya’nın darbe girişimine hazırdı. Bizim istihbaratımızla bu risk önlendi. Moldova’ya bir saldırı, imkansız değil” şeklinde konuştu.

Vladimir Zelenskiy, savaşın sona ermesini çok istediklerini ancak ‘istikrarlı ve adil bir barışın’ kendilerine garanti edilmesi gerektiğini, bu konudaki ilk zirveyi İsviçre’de yapacaklarını dile getirdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x