Milyonlarca Altın Sahibini İlgilendiriyor: “Yarın Başlayacak”

Küresel krizlerin sonrasında uluslararası yatırımcının yeniden rotasını çevirdiği ‘güvenli liman’ altın, geçtiğimiz ayların parlayan yıldızı olmuştu.

Altın tarafında yaşanan şok yükselişler, son haftalarda kısmi düşüşlere neden olsa da, 2024 yılının geri kalan 4 aylık bölümünde varlık sahiplerini en çok güldüren yatırım aracı altın oldu.

Altın fiyatlarında yükselişlerin yeniden ne zaman başlayacağı merak konusu olurken, dünyada emtia fiyatlarını en fazla etkileyen kurum olarak dikkatleri üzerine çeken Fed, bu akşam yaptığı açıklamada altın sahiplerini endişelendiren ifadelere yer verdi.

“UZUN SÜRE FAİZ İNDİRİMİ YAPILMAYACAK”

ABD faizlerinin 5.25-5.50 seviyelerinde olması nedeniyle altın tarafında yaşanan baskılama süreci, uzun bir süre daha devam edecek. Fed Başkanı Jerome Powell, bu toplantıda faizleri sabit tutmalarının gerekçelerini sıraladığı konuşmada, “Faiz indirimi için güven kazanmak düşünülenden daha uzun zaman alacak” ifadelerini kullanarak altın tarafındaki baskılamanın devam edeceğinin sinyalini verdi.

ALTININ KADERİ YARIN BELLİ OLACAK

Ons altın tarafında büyük etki yaratan bu açıklamalar, aynı zamanda gram altın ve çeyrek altın fiyatlarını da etkiliyor.

Kapalıçarşı piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, toplantıda faizlerin sabit bırakılmasının normal olduğunu belirterek, ABD Merkez Bankası’nın 2024 yılı boyunca hiçbir faiz indirimine gitmeyebileceği uyarısında bulundu.

Yılın ilk aylarında Fed’in 2024 boyunca toplam 6 faiz indirimi yapacağı tahmin edilirken, bu senaryoda özellikle yaz aylarından itibaren altın tarafında rekor yükselişlerin yaşanmasına ‘kesin’ gözüyle bakılıyordu.

Memiş, altın fiyatlarının orta ve uzun vadeli olarak yükselmeye devam edeceğini belirtirken, halihazırda 2325 dolar olan ons altının 2280 dolara kadar gerileyebileceği uyarısında bulundu.

Uzman isim, 2280-2380 dolar aralığına sıkışan altın fiyatlarının hangi yöne doğru kırılacağının yarından itibaren belli olacağını belirterek, piyasaların Fed’in kararına nasıl tepki vereceğinin altın tarafındaki trendi belirleyeceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x