CHP’de para sayma soruşturması: Maltepe Belediye Başkanı Kılıç ifade verdi

Yerel seçimlere günler kala CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda kaydedildiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan, ancak il başkanlığı binasının eski mülk sahibinin avukatı Gökhan Taşkapan’ın ofisinde kaydedildiği ortaya çıkan ‘para sayma’ görüntülerine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ile Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı.

MALTEPE BELEDİYE BAŞKANI İFADE VERDİ

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, bugün sabah saatlerinde İstanbul Adliyesi’ne gelerek, Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nda ifade verdi.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in de bu hafta içinde ifade vermek için adliyeye gelmesi bekleniyor.

CHP PM ÜYESİ DE İFADEYE ÇAĞRILDI

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin oğlu Serkan Çebi, geçen pazartesi günü ‘şüpheli’ sıfatıyla verdiği ifadede, avukatlık ofisine teslim ettiği parayı ‘yakın arkadaşı’ olduğunu belirttiği CHP Parti Meclis Üyesi Turgay Özcan’ın kendisine verdiğini söylemişti. Bu ifade üzerine CHP PM Üyesi Turgay Özcan’ın da ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldığı öğrenildi. Özcan’ın da bu hafta içinde savcılığa gelerek ifade vermesi bekleniyor.

DAHA ÖNCE 10 ŞÜPHELİ VE 2 TANIK İFADESİ ALINDI

Soruşturma kapsamında 14 Mart’ta CHP eski İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas ile eski CHP İstanbul İl Başkanı Basın Danışmanı Can Poyraz ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor Kulübü Başkanı ve CHP Beylikdüzü Meclis üyesi Fatih Keleş ise 15 Mart’ta ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermişti. Mevcut CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının eski sahibi Ali Rıza Braka ve İmamoğlu İnşaatın Genel Müdürü Tuncay Yılmaz ise 18 Mart’ta adliyeye gelerek ifade vermişti. Ali Rıza Braka’nın avukatı Gökhan Taşkapan ise yine 18 Mart’ta kendi isteğiyle savcılığa gelerek ‘bilgi sahibi’ olarak ifade verdi. Dosya kapsamında Hasan Hüseyin Şenyurt isimli bir kişi de ‘tanık’ olarak ifade verdi. 22 Mart’ta Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Onur Öksel ile CHP eski il başkanı Canan Kaftancıoğlu yine ‘şüpheli’ sıfatıyla adliyeye gelerek ifade vermişti.

Son olarak 25 Mart’ta Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin oğlu Serkan Çebi, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Danışmanı Melih Morsümbül ile iş insanı Hüseyin Köksal’ın şoförü Servet Yıldırım, ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermişti.

“200 BİN TL BAĞIŞ PARASI VERDİK”

Ali Kılıç, savcılıktaki ifadesinde şunları söyledi: 

“Dosya içerisinde süpheli olarak bulunan Melih Morsünbül, 2019 tarihinde benim özel kalemim olarak çalışan personelden birisiydi.

2019 yılının sonbaharında CHP istanbul İl Başkanlığının başlattğı ‘Bir Tuğla da Sen Koy’ bağış kampanyasından toplanacak paralarla CHP İstanbul İl Başkanlığı binası alınması planlanıyordu. Bu husus parti toplantlarında sürekli olarak konuşulan bir konuydu. Ben de CHP Parti mensubu olmam nedeniyle bu kampanyaya destek vermeyi uygun gördüm. Bu kapsamda kendim 50 bin TL bağış yaptım. Yine samimi olduğum arkadaşlarımdan da bu kampanyaya destek olmalarını rica etim. Arkadaşlarımdan olan Ercan Konak, 50 bin TL (Maltepe Belediye Meclis Üyesi), Hüseyin Kalkan 50 bin TL (İş insanı), Vedat Ali Aydın 50 bin TL (Almanya’da avukat) olmak üzere toplamda 200 bin TL bağış parası topladım. Arkadaşlarım bağış paralarını doğrudan bana teslim ettiler. Çünkü benim bu parayı bağış kampanyası kapsamında CHP il teşkilatına teslim edeceğim konusunda bana güveniyorlardı. Topladığım bağış paralarını da sürekli olarak yanımda bulunduruyordum. Çünkü bulunduğum ortamda başka bağış yapılırsa onları da bu bağış miktarının üzerine ekleyip bana söylenen kişiye teslim edecektim.”

“BAĞIŞ PARASINI GÖTÜRMESİNİ İSTEDİM”

Maltepe Belediye Başkanı Kılıç, 9 Aralık 2019’da CHP İstanbul İl Teşkilatından kim olduğunu hatırlamadığı birisinin kendisini arayarak paraları söylediği adrese götürmesini istediğini belirterek, “Ben de o sırada isimlerini hatırlayamadığım arkadaşlarımla yemekte olduğum için müsait değildim. Bu nedenle Melih Morsümbül’ü telefonla arayarak bulunduğum yere çağırdım. Kendisi yanıma geldiğinde küçük bir çanta içerisinde bulunan, toplamda 200 bin TL’yi kendisine vererek bana iletilen adrese götürmesini istedim. Kendisi de hiçbir şekilde çantayı ve meblağı kontrol etmeden kendisine denileni yaptı. Parayı alarak belirtilen adrese götürdü. Paranın kime teslim edileceği bana söylenmediği için ben Melih’e ‘Parayı belirtilen adrese götür, orada senden alacaklar’ dedim. Herhangi bir kişi ismi vermedim. Çünkü ben adresi de bilmiyordum. O sırada adreste bulunacak kişilerin de kim olduklarını bilmiyordum. Yine aynı gün Melih parayı belirtilen adrese götürdü, daha sonra beni telefonla arayarak parayı istediğim adrese götürdüğünü, orada bulunan kişilere teslim ettiğini söyledi. Ben de ‘Tamam’ dedim ve konu bu şekilde kapandı’ ifadelerini kullandı.

Ali Kılıç, ifadesinde parayı aslında kendisinin götüreceğini ancak arandığı sırada müsait olmadığı için danışmanı Melih Morsümbül’den parayı götürmesini rica ettiğini kaydetti. Kılıç, ifadesinin devamında, “Melih’in kamera kayıtlarına yansıyan görüntülerde kendisinde bulunan para benim ve 3 arkadaşımın bağış kampanyası kapsamında topladığı paralardır” dedi.

“BİNANIN ALINMASI İÇİN HERKES SEFERBER OLMUŞTU”

“SOMUT OLARAK BAĞIŞ YAPMAMI İSTEYEN OLMADI”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x